Ciągniki siodłowe – informacje i charakterystyka

Ciągniki siodłowe to pojazdy, które zostały zaprojektowane z myślą o ciągnięciu innych pojazdów, które już nie posiadają napędu. Wykorzystywane są praktycznie w 100% w branży TSL zajmującej się przewozem towarów z punktu A do punktu B. To bardzo drogie pojazdy, których zakup wiąże się z konkretną inwestycją, bo nawet opiewającą o kilkaset tysięcy złotych. Jednak aby wyposażyć swoją firmę w dobry ciągnik siodłowy można również go wynająć pod pozyskać pod postacią leasingu. Jednak przed zrobieniem tego kroku warto jest dowiedzieć się kilku informacji i specyfikacji ciągników siodłowych.

 

Parametry ciągników siodłowych

Ciągniki siodłowe posiadają bardzo mocne silniki i palą potworne ilości paliwa – nic dziwnego, skoro mogą przewozić, aż do 40 ton! Kupując ciągnik siodłowy warto jest również przeanalizować to z jaką naczepą będzie się poruszał. Jest to ważne z tego względu iż całkowita długość konstrukcji nie może przekroczyć 16,5 metra długości i 2,55 metra szerokości. Ma to związek z niczym innym, jak z specyfikacją jezdni i bezpieczeństwem na drodze.

Warto jest również dowiedzieć się informacji o spalaniu ciągników siodłowych. Branża TSL to podróże na bardzo dalekie dystanse i z pewnością ciągniki siodłowe będą spalać bardzo duże ilości tego płynu. Ich moc to ok 500KM. Rozpędzenie naładowanej naczepy wraz z ciągnikiem siodłowym pożera duża ilość paliwa. Stąd średnie spalanie to +- 35 litrów na 100kilometrów. Jest to średnia, która zależy od nowości samochodu i zastosowanych w nim nowinek technologicznych. Te nowsze samochody ciężarowe, w których zastosowano aerodynamiczne zastosowania spalają mniejszą ilość paliwa, niż te starsze..

Na rynku rozróżnia się ciągniki siodłowe dwuosiowe oraz trzyosiowe. Ciągniki dwuosiowe są zdecydowanie częściej spotykane na drogach, lecz do przewozu bardziej specjalistycznych i ważnych materiałów często stosuje się wyjścia trzyosiowe. Dodatkowo masa ładunku naczepy też jest ważna – im większa, tym większe prawdopodobieństwo użycia ciągnika trzyosiowego.

Dodatkowym udogodnieniem, jakie można znaleźć w zdecydowanej większości ciągników siodłowych jest obszerna kabina z miejscem do spania dla kierowcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu może on jechać w bardzo długie trasy i komfortowo podczas ich trwania odpoczywać. Inaczej podróż w inne kraje z dużą ilością ładunku nie byłaby możliwa.

Ciągnik siodłowy DAF – Giełda Grupy DBK

Podsumowanie

Ciągniki siodłowe to bez dwóch zdań najważniejszy element każdej firmy przewozowej. To dzięki nim może ona sprawnie funkcjonować przewożąc najróżniejsze materiały i wykonywać najtrudniejsze zlecenia.