Co to są patchcordy?

Patchcordy są specjalnymi kablami przeznaczonymi do zapewnienia optymalnego przesyłu sygnałów optycznych bądź elektrycznych.

 

Zastosowanie

Technika światłowodowa potrzebuje tych kabli, aby umożliwić przesyłanie danych między transmiterem a odbiornikiem. Jest powszechnie używany w sieciach komputerowych o kształcie gwiazdy w celu umożliwienia przesyłania sygnałów elektrycznych lub optycznych – zwłaszcza typ kabli zwany skrętką. Do przesyłania sygnałów optycznych wykorzystuje się coraz powszechniej kable optyczne. Mogą one służyć zarówno do łączenia poszczególnych elementów światłowodu, jak i do umożliwiania połączeń typu audio/wideo.

 

Z czego złożony jest patchcord?

Kable to przesyłania sygnałów optycznych z reguły składają się z dwóch włókien światłowodowych. Dla zapewnienia braku awaryjności, nakłada się na nie specjalnie wzmocnione oprawy, zawierające między innymi aż dwie warstwy PVC. Długość kabla jest w zasadzie zależna od potrzeb konkretnego klienta, choć dostępne są również standaryzowane kable o długościach 1m, 2m i innych. Brak jest jednak przeciwwskazań dla stosowania innych długości kabla niż te standardowo docięte przez producenta. Możliwe jest dostosowanie zakończeń kabla tak, aby były podpięte do konwertera, jak i transmitera. Patchcord znajduje także szerokie zastosowanie przy spajaniu przełączników w światłowodzie.

 

Popularne złącza patchcordów

Nie ma określonych standardów w zakresie używania określonych złączy w światłowodach, jednak najczęściej wykorzystuje się:

– LC,

– SC/PC,

– ST,

– SC/APC,

– MPT, MPO,

– FC,

– Euro 2000.

Kable patchcord mogą być stosowane między innymi w celu podłączenia komputera osobistego do internetu, a także przy łączeniu routerów lub innych aktywnych elementów. Nie ma również przeciwwskazań co do stosowania tych kabli w przypadku elementów pasywnych, takich jak panele krosownicze. Najczęściej wykorzystywane są złącza tak zwane zielone i niebieskie, czyli odpowiednio SC/APC oraz SC/PC. Niemalże równie popularne są złącza beżowe – LC.