Co to znaczy dom w stanie “pod klucz”?

Każdy, kto zastanawia się nad inwestycją dotyczącą nieruchomości, często zastanawia się, co właściwie znaczy stan “pod klucz”. Zagadnienie jest dosyć ciekawe, ponieważ w pierwszej chwili może się wydawać, że jest to mieszkanie gotowe do remontu, jest po prostu nasze, a teraz możemy przystąpić do aranżacji jego wnętrza. Nic bardziej mylnego. Stan “pod klucz” oznacza to, że mieszkanie jest gotowe do zamieszkania, czyli ma wykończone podłogi, kuchnię łazienkę, i brakuje w nim tylko mebli i prywatnych przedmiotów. Czy warto kupić całkowicie wykończone mieszkanie?

Zdania są podzielone

Zdecydowana większość nabywców mieszkań inwestuje w lokal w stanie deweloperskim. Jest to spowodowane przede wszystkim ceną wykończenia “pod klucz”. Cena za metr kwadratowy gotowego mieszkania zwiększa się niekiedy o kwotę od 500 do 1300 zł za metr kwadratowy, co przy przeliczeniu na metraż staje się niebywale wysoką kwotą. W takim przypadku znacznie bardziej zasadnym rozwiązaniem może się okazać wykończenie mieszkania samodzielnie. Wynajęcie ekipy remontowej oraz zakup potrzebnych surowców może okazać się tańsze i dużo bardziej satysfakcjonujące. Ponadto deweloper nie wykona każdego projektu, jaki zostanie przedłożony przez klienta. Często kupujący mogą wybrać wzór płytek, kolorystykę oraz rodzaj sprzętów, jednakże nie ma możliwości aby projekt był całkowicie personalizowany. Zdarza się też tak, że ciężko zweryfikować, czy pracownicy dewelopera wykonają wszelkie prace w standardzie jakiego oczekujemy.

Jest jednak grupa osób, dla których takie rozwiązanie to najlepsza z możliwych opcji. Osoby zapracowane nie mają czasu ani na poszukiwanie ekipy remontowej, ani na zakup surowca czy tworzenie projektu aranżacji wnętrz. Możliwość zakupu mieszkania pod klucz zwiększa szanse na szybsze wprowadzenie się do nowego domu, bez konieczności przeprowadzania wszelkich prac wykończeniowych. Czasami szereg zabiegów, które musimy wykonać i zorganizować podczas przystosowywania przestrzeni do stanu użytkowego jest tak duży, że oszczędność czasu kosztem większego wydatku jest lepszym rozwiązaniem.

Co to znaczy dom w stanie “pod klucz”?
Oceń ten post
Opublikowany w Dom