Dom czy mieszkanie w bloku?

Wybór nie należy do prostych, ale od niego uzależnionych jest wiele elementów życia. Mieszkanie w domu jak i w mieszkaniu w bloku różni się od siebie i chociaż obydwa miejsca mają taki sam cel, czyli pełnią funkcję schronienia oraz miejsca do życia, to poszczególne elementy, które je różnią, mogą w określony sposób wpływać na działania człowieka.  Ponadto wybór sam w sobie również jest wypadkową tego jakie są możliwości finansowe nabywcy oraz czego oczekuje, jakie są jego upodobania i styl życia. Czy tak naprawdę życie w domu lub mieszkaniu aż tak różnią się od siebie?

Dom-zalety i wady

Dom pod kątem lokalizacji często utożsamiany jest z peryferiami miast czy małymi miastami i wsiami. Jest to spowodowane tym, że w dużych miastach deweloperzy stawiają raczej na budownictwo typu blok, w którym znajdują się mieszkania i apartamenty. Cena działki czy domu w dużych miastach to bardzo wysoki koszt, często przekraczający możliwości typowego zjadacza chleba. Jeżeli branża w której pracujemy nam na to pozwala, to warto rozważyć opcję zamieszkania w mniej atrakcyjnej lokalizacji, w której jednak nie tylko będziemy mogli być właścicielami domu, ale również zyskamy świeższe powietrze w porównaniu to tego w miastach, jak również dużo otaczającej nas zieleni. Niepodważalną zaletą, która dla niektórych bywa też wadą, jest możliwość posiadania ogrodu. Zwolennicy jako atut podkreślają możliwość aranżacji miejsca do wypoczynku integralnego z naturą. Przeciwnicy są nie do końca zachwyceni koniecznością dbania o ogród i trawnik, który każdego roku wymaga od właściciela systematycznego koszenia.

Mieszkanie w bloku

Niezaprzeczalnym plusem jest lokalizacja czyli fakt, że można mieszkać w niedalekiej odległości od centrum miasta. Minusem jest jednak mała powierzchnia mieszkania, która w standardzie mieści się w 65 m2. Oczywiście istnieją też większe mieszkania, jednakże często ich koszt jest bardzo wysoki, a co za tym idzie, również wnoszony wkład własny nawet w opcji kredytowej może przewyższać możliwości potencjalnego zainteresowanego.

Dom czy mieszkanie w bloku?
Oceń ten post
Opublikowany w Dom