Dom-piętrowy czy parterowy?

Osoby, które zdecydowały się na postawienie własnego domu na podstawie projektu architektonicznego, często zastanawiają się, czy warto wybudować dom parterowy czy piętrowy. Obie wspomniane opcje różnią się od siebie pod różnymi względami, jednak co ciekawe, koszty budowy są w zasadzie bardzo podobne, dlatego kwestia finansowa nie musi być elementem podjęcia decyzji.  Wszystko zależy od wielkości działki i planu zagospodarowania przestrzennego wewnątrz domu. Jeżeli lubimy wysokie otwarte przestrzenie utrzymane w nowoczesnym stylu, to z całą pewnością tom piętrowy, będzie odpowiednim rozwiązaniem. Aspektem, który może zdecydować na korzyść domu parterowego jest konieczność zastosowanie schodów prowadzących na piętro. Może to zniechęcać przede wszystkim tych, którzy chcą uniknąć dodatkowej i trudnej przestrzeni do sprzątania oraz poruszania się. Jakie inne elementy mogą wpłynąć na podjęcie tej istotnej decyzji?

Dom parterowy

Szybsza budowa oraz mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia wad konstrukcyjnych to zdecydowany atut domu parterowego i choć w Polsce rzadko zauważa się tego typu budynki, to warto zastanowić się nad taką formą domu. Dom parterowy jest niezwykle wygodny, co zostało uwzględnione już powyżej, a to przez zachowanie wszystkich powierzchni na jednym piętrze. Brak schodów sprawia, że unikamy przykrego obowiązku jakim jest ich sprzątanie, jak również ułatwia to przemieszczanie się po budynku osobom starszym i młodym małżeństwom z dziećmi. Dom parterowy również ładnie wtapia się w przestrzeń i świetnie współgra z otaczającą przyrodą, jednak jako, że sama bryła jest dosyć prosta, istotnym elementem będzie ładne wykończenie detali zewnętrznych i dachu.

Dom piętrowy

Przede wszystkim dom piętrowy idealnie odnajdzie się na małej działce w przypadku osób, które marzą o większym metrażu wewnątrz domu. Pomieszczenia ulokowane na piętrach mogą pełnić funkcję sypialnianą, natomiast parter może zostać zachowany w formie otwartej uwzględniającej salon, kuchnię i jadalnię. W tego typu domach łatwiej jest zachować czystość i elegancję w reprezentacyjnej części domu, natomiast pomieszczenia na piętrze będą intymną przestrzenią przeznaczoną dla domowników.

Wybór rodzaju domu jest zwykle bardzo trudny, jednak każdy dom ma swoje wady i zalety, które niewątpliwie należy przeanalizować odpowiednio wcześnie.

Dom-piętrowy czy parterowy?
Oceń ten post
Opublikowany w Dom