Druk offsetowy a cyfrowy – czym się różnią?

Współczesny rynek usług internetowych oferuje szeroką gamę możliwości w różnego rodzaju dziedzinach. Jeszcze do niedawna punkty ksero stanowiły miejsca, które można było znaleźć przy uczelniach czy większych zakładach pracy. Otwarte były też w określonych godzinach, a więc dostęp do usługi druku był ograniczony. Dziś takich miejsc jest już znacznie więcej, a ty nie musisz nawet szukać miejsca, w którym możesz wydrukować dokumenty czy zdjęcia. Możesz zlecić to firmie internetowej, bez wychodzenia z domu.

Ze względu na szeroki zakres dostępnych możliwości można jednak doznać poczucia dezorientacji i zagubienia. W tym tekście postaram się więc przybliżyć Ci dwa najpopularniejsze rodzaje druków oferowanych przez zakłady tego typu.

Pierwszym z nich jest druk offsetowy, zwany inaczej poligrafią. Jest to druk polegający na przenoszeniu farby z aluminiowej matrycy na podłoże, najczęściej na arkusz papieru poprzez odbicie na czterech cylindrach pokrytych warstwą gumy. Na każdym cylindrze znajduje się inny kolor – cyjan, magneta, żółty i czarny (stąd skrót CMYK). Niektóre maszyny wyposażone są też w piąty cylinder, który umożliwia rozprowadzenie kolorów spoza palety CMYK.

Przy offsetowej metodzie druku wykorzystywana jest metoda przyciągania i odpychania wody. W miejscach gdzie ma pojawić się nadruk matryca pokrywana jest substancją oleofilną, która z kolei przyciąga tłuste farby a odpycha wodę. Natomiast tam, gdzie ma go nie być – stosuje się substancje hydrofilne.

Drugim popularnym sposobem druku jest druk cyfrowy, korzystający z nieco innej metody. Tego rodzaju obraz do druku jest tworzony bezpośrednio na podstawie danych przesłanych przez komputer, bez konieczności użycia dodatkowych nośników czy form drukarskich. Dzięki temu mamy okazję zaoszczędzić nieco pieniędzy na koszcie przygotowania i skrócić czas realizacji druku. Ze względu na to mamy też możliwość łatwiejszego manipulowania materiałem, który chcemy wydrukować – możemy go dowolnie edytować i personalizować. Stanowi ciekawą alternatywę dla druku offsetowego.