Jak funkcjonuje analiza techniczna?

Analiza techniczna jest głównym zajęciem wielu inwestorów i brokerów, którzy grają swoimi pieniędzmi na giełdzie. Opierają się na niej w głównej mierze, a wiele osób stwierdza, że jest najważniejsza w branży. Oprócz niej występują również inne metody, które są godne uwagi takie jak analiza fundamentalna, których nie należy ignorować. Jednak łącząc kilka metod na raz uzyska się największe prawdopodobieństwo wygranej.

 

Jak funkcjonuje analiza techniczna?

Analiza techniczna opiera całe swoje działanie o wykres zmian cen akcji w danym odstępie czasu. Na wykresach analityków można zauważyć wiele różnych linii, słupków czy też połączonych punktów, które tworzą najbardziej rozmaite metody dedukcji. Sam wykres jest dla analizy technicznej najważniejszy i nie ,,obchodzą” jej inne makroekonomiczne warunki. Można więc powiedzieć, że jest odwrotnością analizy fundamentalnej, dla której takie czynniki są głównym punktem odniesienia.

 

Osoby będące analitykami technicznymi biorą pod uwagę tylko wykres – wierzą, że w nim zawarte jest dosłownie wszystko. Jednak należy uważać, gdyż czasem historia lubi się powtarzać. Istnieja akcje, które lubią być niestabilne bądź nieprzewidywalne i odnotowywały już w przeszłości bardzo duże skoki/spadki swojej wartości. Doświadczony analityk o tym wie i powinien uwzględnić ten fakt w swojej inwestycji.

 

Wracając do wykresu: Analiza techniczna działa najczęściej poprzez ustalenie odpowiedniego trendu. Można powiedzieć, że trend jest najlepszym przyjacielem analityka. Pozwala z dużym prawdopodobieństwem określić, czy wzrost bądź spadek wartości cen akcji na wykresie będzie stabilnie wzrastał, czy malał. Rozróżnia się:

-Trend wzrostowy – na wykresie można zauważyć dołki(spadki) i wierzchołki(najwyższe punkty w danym odchyleniu). trend wzrostowy jest wtedy, kiedy kolejne dołki i wierzchołki pojawiają się na wyższych pozycjach niż poprzednie.

-Trend spadkowy – odwrotna sytuacja do trendu wzrostowego, w której każdy dołek i wierzchołek pojawia się na niższych pozycjach niż poprzednie.

-Konsolidacja – stabilny trend, o którym ciężko cokolwiek powiedzieć. Inwestorzy bardzo boją się w nią inwestować, gdyż jest nieprzewidywalny – może nagle wystrzelić w górę, bądź w dół. Polega on na występowaniu wierzchołków i dołków na zbliżonych pozycjach w powtarzających się punktach.

Podsumowanie

Analiza techniczna jest bardzo dobrą metodą na jak najlepsze oszacowanie wygranej na giełdzie. Pozwala naprawdę zwiększyć szanse na zarobienie – jednak aby się jej nauczyć w każdym calu trzeba spędzić sporo czasu na jej ,,wytrenowanie”.