Jak leczyć nadpotliwość?

Nowoczesna medycyna estetyczna zna kilka metod leczenia nadpotliwości. Oczywiście to skądinąd nieprzyjemne zjawisko może być skutkiem wystąpienia wielu chorób, w tym cukrzycy, ale wyeliminowanie wyłącznie jego skutków również jest możliwe i to na kilka sposobów.

 

Leczenie nadpotliwości botoksem

 

Nadmierną potliwość można wyeliminować poprzez punktowe zastosowanie botoksu. Metoda ta jest najpopularniejsza i w dużym uproszczeniu polega na miejscowym wstrzyknięciu toksyny botulinowej w punktach, gdzie występują gruczoły potowe. Ich lokalizacja jest dosyć łatwa i odbywa się na podstawie prostego testu Minora.

Test ten polega na posmarowaniu wybranej części ciała jodyną a następnie posypaniu skrobią ziemniaczaną. Miejsca, w których pot pojawia się najintensywniej, będą widoczne w postaci małych, czerwonych punktów. Trwałość zabiegu z wykorzystaniem botoksu ocenia się na około 6 miesięcy, przy czym po trzech latach jego regularnego stosowania gruczoły w naturalny sposób i tak zmniejszają wydzielanie potu.

 

Sympatektomia – pomaga w najtrudniejszych przypadkach

 

Inną i jednocześnie o wiele bardziej inwazyjną metodą walki z nadmiarem potu jest sympatektomia. Polega ona mówiąc krótko na przecięciu włókien nerwowych, które “sterują” pracą gruczołów potowych. Efekt takiego zabiegu jest dokładnie taki sam jak w przypadku botoksu (zaprzestanie pracy okolicznych mięśni), ale – w przeciwieństwie do niego – skutki są tu nieodwracalne. Zabieg ten stosuje się tylko wtedy, gdy jakiekolwiek inne rozwiązania nie przynoszą żadnych, konkretnych efektów.

Należy pamiętać, że metod walki z nadpotliwością jest o wiele więcej. Wybór konkretnej metody zależy przede wszystkim od specjalisty. Może się też okazać, że wizycie w gabinecie medycyny estetycznej towarzyszyć będzie również konieczność wizyty lekarskiej (np. u diabetologa, psychologa itd.).

 

Podsumowanie

 

Nadpotliwość można wyeliminować za pomocą wielu metod, ale zawsze należy pamiętać, że zjawisku temu zwykle towarzyszą poważniejsze schorzenia. W tym przypadku leczenie przyczyn, a nie objawów wydaje się najbardziej pożądane. Aby dowiedzieć się więcej odwiedź stronę i zasięgnij rady specjalisty: Medycyna estetyczna – Doktor Monika

Jak leczyć nadpotliwość?
5 (100%) 1