Kilka słów o tomografii komputerowej

Kilka słów o tomografii komputerowej

Jedną z podstawowych metod diagnostycznych, które stosowane są we współczesnej medycynie jest tak zwana tomografia komputerowa. Co prawda takie badanie nie należy do najtańszych, jednak jak wskazuje wiele fachowych ekspertyz daje bardzo dobry obraz stanu naszego organizmu a jak wiadomo właściwa diagnostyka jest właściwie podstawą udanego procesu leczenia. Warto także dodać, iż ta metoda stała się w ostatnich latach bardzo powszechna i szeroko dostępna.

Co warto jeszcze o niej wiedzieć? Otóż po pierwsze wspomnijmy, iż za pomocą właśnie wspomnianej tomografii komputerowej możliwe jest wykrycie szeregu nieprawidłowości. Wymiernie pomaga ona w diagnostyce między innymi chorób układu oddechowego, nerwowego czy chociażby narządów jamy brzusznej. Tomografia komputerowa wykonywana jest za pomocą specjalnych promieni rentgenowskich. Są one niejako narzędziem, które pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych zdjęć naszego organizmu. Dodatkowo trzeba koniecznie podkreślić, że dzięki temu, iż głowica w urządzeniu krąży wokół pacjenta możliwe jest zrobienie licznej ilości zdjęć w różnych perspektywach. Efekty tego działania lekarz może oglądać albo w formie obrazu 2D lub też 3D.

Z punktu widzenia efektywności badania bardzo istotne jest jednak to, aby pacjent poddawany tej metodzie leżał w całkowitym bezruchu. Jakiekolwiek ewentualne poruszenia mogą bowiem zamazać uzyskany obraz co z pewnością jest zjawiskiem niekorzystnym. Tomografię stosuje się także przy badaniach głowy. Wówczas oznaczana jest ona fachowymi skrótami CT lub TK. Często wykorzystuje się je wtedy do diagnostyki wszelkiego rodzaju urazów czaszkowo-mózgowych, zanikach mózgu czy też podejrzeniu choroby Alzheimera. Czasami niektórzy pacjenci muszą jednak taką formę badania przechodzić z użyciem tak zwanego kontrastu. Polega on na tym, że danej osobie podaje się specjalny środek mający na celu jeszcze lepsze uwidocznienie uzyskanego widoku. W składzie takiego środka znajdziemy najczęściej po prostu jod, natomiast całość podawana jest dożylnie lub doustnie.

Kilka słów o tomografii komputerowej
5 (100%) 1