Lekarz- czy warto nim zostać?

Studia  medyczne są bardzo trudne, a ponadto, niezwykle trudno się na nie dostać. Co trzeba zrobić aby być lekarzem? Najprostszą drogą jest wybór profilu biologiczno-chemicznego w szkole średniej, na którym  wspomniane przedmioty wykładane są w rozszerzonym stopniu aniżeli innym klasom o profilu na przykład humanistycznym. Osoby, które w przyszłości zostają lekarzami zwykle wykazują zainteresowanie naukami ścisłymi i przykładają szczególną uwagę do nauki, a co za tym idzie, do testów maturalnych. Egzaminy maturalne są podstawą do ubiegania się o  przyjęcie na studia, jednak nie wystarczy je tylko zdać. Co trzeba zrobić aby dostać się na kierunek medyczny?

Matura początkiem drogi

Na medycynę dostają się najwybitniejsi uczniowie, a wyniki z matur rozszerzonych z biologii i chemii muszą być przez nich zdane na bardzo wysoki, niemal 100% wynik. Często zdarza się tak, że osoba bardzo dobra, która ma wiedzę i możliwości aby zostać w przyszłości bardzo dobrym specjalistą, nie zdaje dobrze matury, przez co wybór pada na inny, mniej przyszłościowy i prestiżowy kierunek. Jest to problem wielu osób a niestety przekłada się na to często trudność testu maturalnego, który powinien być każdego roku podobny, jednak nie zawsze taki jest. Medycyna to również elitarny kierunek, na którym nie ma wielu miejsc, tym bardziej prawdopodobieństwo dostania się, jest bardzo małe.

Studia i aplikacja

Skończenie medycyny nie oznacza od razu praktyki lekarskiej. Ogromnie ważnym elementem drogi do zostania lekarzem jest wybór specjalizacji oraz kształcenie się w wybranym kierunku. Podczas aplikacji młody lekarz może pracować w szpitalu jako rezydent i pobierać nauki od innych lekarzy z wieloletnim doświadczeniem. Dobra praca może zostać doceniona dzięki czemu młody lekarz otrzyma propozycję pracy jeszcze przed zdaniem egzaminu specjalizacyjnego.  Po egzaminie lekarz może pełnoprawnie wykonywać wyuczony zawód. Droga do zostania lekarzem jest długa i wymaga wielu ciężkich lat pracy, nauki i zdobywania doświadczenia na różnych oddziałach.