Odnawialne źródła energii

Coraz częściej mówi się o tym, że źródła energii powinny być różne. Przede wszystkim mówi się o tym, że coraz bardziej należy odchodzić od produkcji energii z węgla i zastępować ją odnawialnymi źródłami energii. Co ważne, nie tylko tak się mówi, ale tak też już się powoli dzieje. Warto zatem wiedzieć jakie wyróżniamy źródła energii odnawialnej.

Oczywiście podstawa to energia słoneczna. Jedno z jej największych zastosowań widać zwłaszcza w budownictwie. Energię słoneczną coraz częściej wykorzystuje się do ogrzewania domów, ale także to wytwarzania prądu. Mowa tu przede wszystkim o zastosowaniu tzw. ogniw fotowoltaicznych.

Równie ważna jest także energetyka wietrzna. Tak jak w przypadku słońca, tak i wiatr można przekształcić w energię elektryczną, którą śmiało można stosować w domach i zakładach pracy. Energię w wiatru wytwarza się dzięki pracy tzw. farm wiatrowych.

Sprawdź także: PTS Rabka

Do wytwarzania energii wykorzystuje się także wodę. W tym celu buduje się siłownie wodne, które przekształcają nurt wodny właśnie w energię elektryczną. Jednak z trzech wymienionych źródeł energii odnawialnych w tej chwili woda wykorzystywana jest najrzadziej.

Jak zatem widać istnieje wiele możliwości wykorzystywania zasobów naturalnych do wytwarzania energii. Wszystko to oznacza, że odejście od węgla jest już tylko kwestią czasu. Oczywiście nie jest to kwestia kilku lat. Proces ten będzie trwał dużo dłużej. Jednak już teraz można śmiało powiedzieć, że energetyka zmieniać się będzie właśnie w kierunku odnawialnych źródeł energii.

Odnawialne źródła energii
5 (100%) 1