Opony – sprawny i szybki ruch każdej ciężarówki

Opony dla każdego samochodu ciężarowego są niezwykle ważnym akcesorium bez, którego dosłownie nie da się ruszyć z miejsca. Dobrze dobrana opona to nie tylko możliwość sprawnego poruszania się po drodze, ale także bezpieczeństwo i komfort jazdy kierowcy. Ciężarówki każdego miesiąca pokonują tysiące kilometrów na tych samych oponach, co w skali roku jest bardzo pokaźną wartością. Nic dziwnego, że przedsiębiorcy poszukują najbardziej wytrzymałych i ekonomicznych opon z możliwych.

 

Opony ciężarowe – charakterystyka

Sprawny transport bez przeszkód to w dzisiejszych czasach podstawa. Samochody ciężarowe stanowią kluczowe źródło przewozu dóbr między państwami co zapewnia płynność eksportu i importu. Niezależnie od warunków na drodze – towar musi być dowieziony do danego punktu. Deszcz, śnieg, długie dystanse… To wszystko oddziałuje na opony mocno je zużywając. Dlatego producenci opon wychodzą naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców i tworzą specjalnie dostosowane opony przystosowane to różnego rodzaju tras – tak, aby przetrwały jak najdłużej i zapewniały największy komfort jazdy. Do takich opon należą opony długodystansowe, krótkodystansowe, miejsce, zimowe, uniwersalne czy typu off-road.

 

Jednak to nie koniec ,,zabawy” Jeżeli chodzi o ciężarówki. Z reguły przewożą one bardzo ciężkie i pokaźne materiały przez co rozkład masy jest nierówno rozłożony. Dlatego też opony muszą być przystosowane również do tego! I tak rozróżniamy opony, które umieszcza się na oś prowadzącą, oś napędową, oś naczepową, oś wleczoną czy też oś pchaną..

 

To nie koniec! W opony dzieli się również na kilka klas dzięki czemu przedsiębiorca może dopasować swój budżet do potrzeb. I tak:

-Klasa premium; znajdują się w niej wszystkie najważniejsze rodzaje opon i z reguły nie ma problemu z ich dostępnością.

-Klasa medium; średnia klasa, która jest również bardzo dobra, ale oferuje więcej rozwiązań hybrydowych zwiększających uniwersalność opon

-Klasa budżetowa; najbardziej ekonomiczna, ograniczona do 2-3 segmentów.

 

Zobacz: Części do samochodów dostawczych – DBK Parts

Podsumowanie

Dobór odpowiednich opon dostosowanych do danej ciężarówki to podstawa. Nie należy zapominać również o specyfikacji pojazdu i dopasować do niego wymiary opon, indeksy nośności, prędkości czy też felgi. Dopiero po takim kompleksowym podejściu do tematu będzie można cieszyć się trwałością i przydatnością opon na bardzo długi czas.

Ostatnią rzeczą jaką należy sprawdzać są bieżniki. To one będą decydowały o potencjalnej wymianie opon wskazując stopień ich użycia. Warto regularnie je badać aby mieć pewność co do jakości swojego ogumienia.