Pierwsze dni dziecka w domu

Tuż po narodzinach dziecko nie potrzebuje wielu rzeczy. Niezbędne do życia jest mleko, sen i miłość rodzicielska, oraz, tak jak każdemu człowiekowi, ubranie. Warto jednak zaznaczyć, że dzieci jedzą bardzo często, równie często się wypróżniają i wielokrotnie zasypiają, ponownie się budząc. Takie czynności warto kontrolować i wypracować sobie swój rodzinny rytm dnia, do którego przywyknie maluch oraz jego rodzice. Pozwoli to na ustabilizowanie codziennej sytuacji i wygospodarowanie czasu na wykonywanie codziennych czynności wtedy, gdy dziecko będzie spać. Oczywiście nie da się dziecka uśpić wtedy kiedy chcemy, nie da się też go karmić wtedy, kiedy tego nie chce, jednak wszelkiego rodzaju próby, które pozwolą na wypracowanie przyzwyczajeń, mogą się opłacić. Jak przygotować się na pierwsze dni dziecka w domu?

Odwiedziny

Tuż po narodzinach dziecka, szczególnie jeżeli jest to jedno z pierwszych dzieci w rodzinie, to musimy być przygotowani na częste odwiedziny dziadków malucha oraz wszystkich, którzy nas dobrze znają i  chcą poznać naszego potomka. Pierwsze odwiedziny mogą być dla rodziców miłe, ale zbyt duża ilość gości może na dłuższą metę być uciążliwa. Ponadto,  im więcej osób ogląda proces zajmowania się dzieckiem tym większe prawdopodobieństwo, że wiele osób będzie podsuwać dobre rady, a wręcz forsować własne zasady, które młodzi rodzice powinni wprowadzić w życie. Taka sytuacja należy do trudnych i warto już wcześniej zasygnalizować najbliższym, że owszem są mile widziani, jednak pierwsze dni po porodzie powinny być czasem poznawania się i wypracowania własnych działań tak, aby funkcjonowanie rodziny w nowej sytuacji było satysfakcjonujące dla każdej ze stron.

Organizacja przestrzeni

Tym co powinno być gotowe gdy niemowlę będzie już w domu, to niezbędne elementy wyposażenia, które ułatwią pielęgnację i opiekę nad maluchem. Łóżeczko, przewijak, komoda pełna dziecięcych ubranek, zapas pampersów, chusteczki higieniczne oraz nawilżane, wanienka, ręczniki i wiele, wiele innych przedmiotów to absolutna konieczność w domu przyszłych rodziców. Im wcześniej zorganizujemy ich zakup tym większa pewność, że przyjęcie dziecka przebiegnie w miłej i przyjemnej atmosferze.