Podróż z dzieckiem

Czy podróże z dzieckiem są możliwe i czy w ogóle warto się na nie decydować? Takie pytanie może zadawać sobie wielu rodziców, ale osoby bardzo aktywne i nie stroniące od podróżowania, często decydują sie na zagraniczne, dalekie wyjazdy, niekiedy do miejsc niebezpiecznych i o odmiennym od klimacie, niż dziecko przyszło na świat. Inna temperatura, powietrze, bakterie i jedzenie mogą sprawić, że nieprzyzwyczajone do tych warunków niemowlę, będzie negatywnie reagować na otaczające go warunki. Jest to jednak bardzo rzadkie, a dobre przygotowanie do podróży oraz kontakt z lekarzem rodzinnym może uchronić dziecko i rodziców przed niespodziewanymi przeciwnościami losu.

Samochodem, samolotem czy autobusem?

Niezależnie od tego, który środek transportu zostanie przez ciebie wybrany, warto być przygotowanym na wszystko. Dziecko bez względu na to, czy przebywa w domu, samolocie czy samochodzie, może wykazywać różne stany emocjonalne poprzez radość, rozdrażnienie, zdenerwowanie czy znudzenie. Wiedza o tym, że jest to naturalna sytuacja, z całą pewnością zachęci do podróżowania z dzieckiem. Jeżeli sama myśl o podróży z  dzieckiem wywołuje strach i panikę u rodziców, należy rozważyć rozpoczęcie niedługich wypraw do ciekawych, ale znajdujących sie w pobliżu miejsc. Takie wycieczki pozwolą na ocenę reakcji dziecka oraz zweryfikują przygotowanie rodziców do podróży. Dziecko potrzebuje bardzo wiele przedmiotów niezbędnych do jego przebrania, przewinięcia i nakarmienia. Niedługie podróże pomogą ocenić, czy mięliśmy przy sobie wszystko co było konieczne do pielęgnacji malucha, a ewentualne braki na tej podstawie uda się uzupełnić w przyszłości.

Dalsze i dłuższe podróże z całą pewnością wymagają bardziej zaawansowanego przygotowania, jednak poznawanie świata od pierwszych miesięcy życia sprawi, że dziecko będzie rozwijać się szybciej i aktywniej. Każdy rodzic przed wyjazdem powinien też uświadomić sobie, że wyjazd z dzieckiem nie będzie już taki sam jak dawniej, jednak, co ciekawe, może okazać się jeszcze bogatszy w doznania i ciekawszy niż wcześniej.

Podróż z dzieckiem
Oceń ten post