Poszukiwanie pierwszej pracy

Decyzja o podjęciu pracy jest trudna szczególnie dla osób, które zbliżają się do końca swej edukacji. Dlaczego? Bardzo często spowodowane jest to tym, że studia, szczególnie te o profilach ogólnych, nie dają w zasadzie żadnego fachu, w którym można się specjalizować. Szczególnie niekorzystne  są kierunki humanistyczne, po których o pracę jest bardzo trudno. Warto już wcześniej pomyśleć o możliwościach rozwoju, o dodatkowej pracy czy hobby, które w przyszłości przełoży się na większą atrakcyjność kandydata na rynku pracy. Choć obecnie w mediach jest mowa o rynku pracownika, a pracodawcy różnymi sposobami przekonują do siebie kandydatów, to jednak jeśli mowa o konkretnym zawodzie, który bardzo chcemy wykonywać, szukanie pracy może okazać się długim i trudnym procesem. Od czego zacząć?

Staże i praktyki

Podczas studiów koniecznym elementem są praktyki. To pozwala na sprawdzenie czy  to w jakim kierunku się kształcimy będzie użyteczne w przyszłej pracy oraz czy się w tym odnajdziemy. Oczywiście, jest to też możliwość do zdobycia kontaktów, które po dobrze odbytych praktykach, mogą skutkować ofertą pracy na stałe. Jeżeli podczas studiów praktyki były koniecznością, nie satysfakcjonowały, a wręcz przeciwnie, były stratą czasu, to warto pomyśleć nad rozpoczęciem stażu w branży, która nas interesuje, a niekoniecznie jest związana z kierunkiem studiów. Staż to okres testów, sprawdzenia czy to, co robimy nam sie  podoba oraz podjęcia decyzji co do kierunku rozwoju. Dostanie się na wymarzony staż w Polsce lub za granicą, może być dobrym startem do kariery i zaowocować świetnym wpisem do CV.

Istotnym działaniem, które może wpłynąć na przyszłe zatrudnienie, jest angażowanie się w ciekawe projekty nie tylko w ramach uczelni, ale również po za nią. Wszystko co robimy dodatkowo i gdzie się udzielamy, może dać przyszłemu pracodawcy sygnał, że lubimy wyzwania oraz jesteśmy ciekawi świata i ludzi. Poszukując pierwszej pracy i stażu należy sporządzić szczere i zgodne ze stanem faktycznym CV, które będzie naszą wizytówką i prezentacją osiągnięć. CV ma przekonać osobę, która potencjalnie może wyrazić chęć na spotkanie, a co za tym idzie, zatrudnienie nas w swojej instytucji.

Poszukiwanie pierwszej pracy
Oceń ten post