Prowadnice meblowe – nieodzowny element każdej sprawnej szuflady

Wprawiają one każdą szufladę w ruch sprawiając, że ich otwieranie jest możliwe. Szuflady są to meble występujące w praktycznie każdym pokoju. Po wysunięciu widać dwie struktury boczne, czasem lekko odstające od szuflady – to właśnie główny bohater artykułu – prowadnica szufladowa. Obecnie korzystanie z szuflad jest o wiele wygodniejsze niż z głębokich szaf czy szafek. Wiele mechanizmów prowadnic ułatwia codzienne życie i znacznie przyśpiesza korzystanie z szuflad zmniejszając irytacje człowieka. Można wyobrazić sobie sytuację, gdy chce się wyciągnąć konkretny przedmiot, ale znajduje się on na samym spodzie głębokiej szafki – słabo prawda?  Na gimnastykę lepiej wybrać się na sale treningową, aniżeli w głąb szafy. Prowadnice mogą być tak zainstalowane, że umożliwiać będą wysuw poza korpus mebla uwidaczniając całe wnętrze szuflady.

Rodzaje prowadnic

Obecnie w sklepach meblowych występuje bardzo wiele prowadnic różniących się od siebie funkcją i specyfikacją udźwigu. Do najbardziej popularnych należą:

Prowadnice kulkowe – funkcjonalność i wytrzymałość

Prowadnice rolkowe – łatwe w obsłudze i ekonomiczne

Prowadnice dolnego montażu – dyskrecja i estetyka

 

Nie należy zapominać o tym, że każde z wyżej wymienionych bohaterów mogą cechować się również dodatkowymi funkcjami ułatwiającymi życie. Do takich należy m.in. wyżej wymieniony pełny wysuw, cichy domyk, samodomyk i push to open.

Montaż

Prowadnice rolkowe cechują się najłatwiejszym montażem. Są również stosunkowo tanie. Niestety posiadają też wady – ich udźwig jest niewielki (do 25kg) dlatego wybierane są często do niewielkich szuflad biurkowych. Mają też bezapelacyjną zaletę – są bardzo ciche, dlatego też wybierane są również jako elementy szafek nocnych w sypialniach czy pokojach dzieci

Prowadnice kulkowe zaś charakteryzują się dużo większym udźwigiem (do 50kg). Często wybierane są do szafek w których znajdują się cięższe przedmioty

Prowadnice dolnego montażu – wybierane bardzo często w pięknych szufladach drewnianych w momencie gdy chce się wyeksponować całą szufladę, bez odstających elementów. Prowadnica znajduje się na powierzchni dolnej szuflady przez co staje się niedostrzegalna dla innych.

 

Opublikowany w Dom