Różnice między oponami letnimi i zimowymi

Konieczność wymiany opon w związku ze zmieniającymi się porami roku nikogo już chyba nie dziwi i rzadko można dziś spotkać kierowcę, który odważyłby się zaniedbać ten obowiązek. Opony letnie używane w czasie srogiej zimy to wprost proszenie się o poważne kłopoty i bezpośrednie zagrożenie życia zarówno dla nas jak i innych uczestników ruchu. Podobnie zresztą wygląda sytuacja w sezonie letnim, kiedy to z kolei opony zimowe sprawdzają się dużo gorzej od ich odpowiedników przeznaczonych na tę porę roku. To, że opony należy wymieniać nie ulega zatem żadnej wątpliwości, ale często zdarzają się sytuację, że ktoś nie wie co sprawia, że to właśnie taki, a nie inny typ opon jest właściwy dla danych warunków. Istnieją trzy podstawowe różnice pomiędzy oponą letnia i zimową, które to mają tak znaczący wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy, Są to struktura opony, mieszanka kauczukowa użyta do jej produkcji, oraz wzór bieżnika stosowany w poszczególnych rodzajach.

 

Cechą charakterystyczną dla opony zimowej jest dużo głębszy bieżnik, który ma zadanie zatrzymać większą ilość śniegu, co z kolei ma spowodować lepszą przyczepność do tego typu nawierzchni. Koleją cechą jest to, że wzór bieżnika to bardzo dużo wąskich rowków, dzięki którym rozpraszana jest woda zalegająca na drodze, co zmniejsza ryzyko tzw. aquaplaningu czyli krótko mówiąc powstania “poduszki wodnej” pod kołem i ślizgania się samochodu. Co więcej rowki te dosłownie wbijają się w śnieg i błoto, dzięki czemu możemy liczyć na lepszą przyczepność na takiej nawierzchni.

Co do różnic w mieszance kauczukowej, z której produkowane są opony na poszczególny sezon, to podstawowym parametrem na jaki zwraca się uwagę jest reakcja tej mieszanki na temperaturę otoczenia. Opona zimowa zrobiona z dużo miększej mieszanki gumy, dzięki czemu nie twardnieje aż tak bardzo, kiedy temperatura spada grubo poniżej zera.

Opony letnie z kolei są nieco “twardsze” co zapewnia im lepsze parametry latem, zwłaszcza na nagrzanej słońcem drodze kiedy słupek rtęci wędruje dość wysoko.

Różnice między oponami letnimi i zimowymi
Oceń ten post