Studnie kablowe – wykorzystanie

W tym krótkim artykule odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące kanalizacji kablowej. Jakie są podstawowe funkcje takiej kanalizacji? Jak sprawić, żeby działała sprawnie?  Jeśli budujesz własny dom na zupełnie nowej działce, informacje te mogą okazać się dla ciebie przydatne. My postaramy się wyjaśnić wszystko w sposób prosty i przystępny.

Kanalizacja kablowa inaczej zwana jest kanalizacją komunikacyjną. Jak sama nazwa wskazuje, służy ona do instalacji sieci telekomunikacyjnych, dzięki którym mamy dostęp miedzy innymi do zasobów internetu. Kanalizacja taka stworzona jest z rur wykonanych z plastiku. Średnica takiej rury zależna jest od jej konkretnego przeznaczenia, zazwyczaj wynosi jednak od 32 do 110 mm. Wewnątrz rur umieszczane są przewody, np. światłowodowe. Rury te pełnią więc funkcję ochronną dla kabli. To jednak nie wszystko. Pomiędzy rurami znajdują się studnie kablowe, które są rodzajem szczelnych pojemników. W zdecydowanej większości przypadków wykonane są one z żelbetonu, dopuszczalne są jednak także inne materiały. Wyróżnia się m.in. studnie przeznaczone do ciągu kanalizacji, odgałęźne oraz końcowe.

Zobacz również: Studnie kablowe – PTS Rabka

Istnieje kilka zasad, które należy przestrzegać, aby kanalizacja spełniała swoją funkcję i nie wymagała zbyt częstego serwisowania. Przede wszystkim dostęp do rur oraz samych przewodów powinien być na tyle prosty, żeby można było w razie konieczności dokonać zmian w instalacji lub rozbudować kanalizację. Wykorzystane materiały powinny być trwałe i odporne na warunki zewnętrzne. Niedopuszczalne jest, aby taka konstrukcja była nieszczelna, gdyż wilgoć może zaszkodzić instalacji światłowodowej. Równie istotne są zabezpieczenia przed dostępem niepożądanych osób. Niejednokrotnie zdarzało się, że konstrukcje takie były niszczone lub rozbierane na części. Co więcej, rury i studnie powinny pomieścić odpowiednią ilość kabli. Dodanie dodatkowych przewodów do istniejącej już instalacji nie powinno stanowić problemu. Sieć musi być także kompatybilna ze wszystkimi rodzajami przewodów wykorzystywanych w telekomunikacji.