W co warto zainwestować 10 tysięcy złotych?

Warto wiedzieć, że 10 tysięcy złotych w kontekście inwestycji nie jest dużą kwotą. Wartość pieniądza jest jednak względna. Niektóre osoby mogą bowiem pozwolić sobie na odkładanie zaledwie kilkuset złotych każdego miesiąca. W co warto zainwestować wspomnianą 10 tysięcy złotych?

 

Inwestowanie na niskim poziomie ryzyka

Należy mieć świadomość, że ostrożni inwestorzy wychodzą z założenia, aby przede wszystkim nie stracić. Oznacza to tym samym, że zostawiają sobie stosunkowo małe pole manewru. Z kolei wspomniane słowo inwestowanie warto w tym przypadku zamienić na oszczędzanie. Najlepszym rozwiązaniem dla takich osób będą lokaty krótkoterminowe czy konta oszczędnościowe. Atutem zainwestowania pieniędzy w taki sposób będzie bezpieczeństwo. Warto wiedzieć, że praktycznie nie ma opcji, aby w ten sposób stracić pieniądze. Należy jednak zauważyć, że bardzo małe są również szanse na odczuwalny zysk. W przypadku kont oszczędnościowych inwestor może liczyć na zrównoważenie inflacji. Wpłacenie pieniędzy na lokatę z kolei sprawi, że nie będzie możliwości wcześniejszego wypłacenia.

 

Elastyczne inwestowanie 10 tysięcy złotych

Bardzo ciekawym rozwiązaniem dla inwestorów ceniących elastyczność mogą być fundusze inwestycyjne. Osoba zainteresowana ma przede wszystkim możliwość wybrania kwoty inwestycji. Można bowiem zacząć od bardzo małego kapitału. Nie ma również żadnych przeszkód, by operować znacznie większymi kwotami. Wspomniana wcześniej elastyczność polega także na możliwości wyboru przez inwestora różnych funduszy. Można zdecydować się na agresywne fundusze dające zauważalny zwrot w stosunkowo krótkim czasie. Godny uwagi jest fakt, że w takiej sytuacji inwestor musi spodziewać się także ewentualnych strat. Nie jest to oczywiście loteria, ponieważ funduszami inwestycyjnymi zarządzają profesjonaliści. Inwestorzy muszą mieć jednak świadomość, że potencjalny większy zarobek praktycznie zawsze będzie obarczony ryzykiem. Jakie są zdecydowanie największe minusy funduszy inwestycyjnych?

Nie ma możliwości samodzielnego inwestowania. Inwestorzy, a także osoby zainteresowane tym rozwiązaniem muszą korzystać z pomocy pośredników. Ponadto nie można spodziewać się gwarantowanych zysków. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że praktycznie żadna inwestycja nie będzie w stanie ich zagwarantować. Bardzo duża liczba ekspertów wychodzi zatem z założenia, że nie jest to wada funduszy inwestycyjnych tylko element obowiązkowy.

 

Zobacz również:

W co zainwestować 500zł? – Social.Estate

W co zainwestować 1000zł? – Social.Estate

 

W co warto zainwestować 10 tysięcy złotych?
5 (100%) 1