Wynajem nieruchomości – jak na nim zarobić?

Wynajem nieruchomości jest dość popularną formą zarobkowania w Polsce. Wiele osób decyduje się wręcz na zakup lokalu na wynajem z użyciem kredytu – motywując swoją decyzję chęcią “posiadania domu na starość”. W jaki sposób można wynajmować nieruchomość i czy to przynosi duże korzyści?

 

Wynajem długoterminowy – pewność obarczona ryzykiem

Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem długoterminowy (https://social.estate/inwestycja-w-mieszkanie-kiedy-sie-zwroci/)  zawsze obarczone jest pewnym ryzykiem. Można bowiem trafić na porządnych lokatorów, którzy wywiązują się z obowiązku zapłaty i dbają o lokal, ale jednocześnie – istnieje szansa na zupełnie odwrotną sytuację. Zdarzają się niestety lokatorzy, którzy migają się od uiszczania opłat, a także tacy, którzy są uciążliwi dla sąsiadów i dodatkowo – prowadzą do stopniowego wyniszczania nieruchomości.

Niestety, prawo lokalowe jest skonstruowane w taki sposób, że działa znacznie bardziej na korzyść lokatora niż właściciela mieszkania czy domu. Dlatego też, kupując lokal mieszkalny pod wynajem, niestety trzeba liczyć się z tym, że być może przyjdzie nam dochodzić swoich praw w sądzie.

Jednocześnie, jeżeli natrafi się na solidnych, wywiązujących się ze swych zobowiązań lokatorów – odstępne oznacza comiesięczny, solidny zastrzyk gotówki. Jego wysokość w niektórych sytuacjach pozwala wręcz na pokrycie kwoty raty kredytu – o ile nieruchomość była zakupiona z pomocą banku.

 

Wynajem krótkoterminowy nieruchomości – czy to się opłaci?

Taka forma wynajmowania lokalu jest opłacalna dla osób, które mogą pozwolić sobie na zakup nieruchomości ze środków własnych. Specyfika wynajmu krótkoterminowego jest taka, że przychody są stosunkowo wysokie, jednak uzyskuje się je tylko przez krótką część roku.

Wynajem krótkoterminowy to nic innego jak letnie kwatery dla turystów. Dlatego też decydując się na tę formę wynajmu musimy mieć pewność, że lokalizacja naszej nieruchomości jest atrakcyjna, a także wziąć pod uwagę, że poza sezonem letnim (i zimowym, jeśli nieruchomość znajduje się w górach) – konieczne jest ponoszenie wszelkich opłat we własnym zakresie. Dlatego tak istotnym jest, by w przypadku wynajmu krótkoterminowego nabycie lokalu nastąpiło za środki własne – w innym przypadku może okazać się, że pieniądze pozyskane w trakcie sezonu turystycznego nie są wystarczające na pokrycie rocznych zobowiązań kredytowych.