Zabawki dla dzieci

Zabawki to nie tylko przedmioty, które umilają dzieciom czas oraz zajmują ich uwagę, ale również rozwijają dziecięcą wyobraźnię oraz wspierają rozwój koordynacji ruchowej. Czy w pierwszych dniach dziecka konieczne jest posiadanie zabawek w domu? Początkowo, kiedy dziecko nie siedzi, nie raczkuje i nie chodzi, niekonieczne jest posiadanie zaawansowanych technologicznie oraz dużych gabarytowo przedmiotów do zabawy, warto jednak zainwestować w specjalne pluszaki czy gumowe zabawki, które dziecko na swój sposób wykorzysta. Jakie zabawki sprawdzą się w początkowych miesiącach życia dziecka?

Zabawki kontrastowe

W pierwszych miesiącach życia, dziecko choć patrzy i widzi, to ma problem z konturami oraz kolorami. Zmysł wzroku wolno się rozwija, w czym mogą dziecku pomóc zabawki kontrastowe. Co to jest? To produkty w kolorach białym i czarnym, które pomagają dziecku zauważać różnice między dwoma kontrastującymi barwami. Dzięki temu pobudzany jest ośrodek mózgowy odpowiadający za widzenie, co pozwala na szybszy i bardziej prawidłowy rozwój. Jakie zatem zabawki wybrać na początku? Idealnym rozwiązaniem będzie karuzela kontrastowa powieszona nad łóżeczkiem dziecka. Taka zabawka zainteresuje dziecko, pomoże w rozwoju, a co więcej, będzie też atrakcyjnym dodatkiem do pokoju.

Gryzak

Choć początkowo dzieci nie rodzą się z zębami, to pierwsze mleczaki wyżynają się już około szóstego miesiąca życia. Warto przygotować na to dziecko i zadbać o masaż dziąseł. Świetną zabawką, które wesprze rodziców w tym procesie, to gryzak. Zabawki tego typu są zwykle wykonywane z gumy, silikonu, niekiedy z drewna oraz tworzywa sztucznego, a nierównomierna powierzchnia posiadająca delikatne wypustki drażni delikatne dziąsła wspierając rozwój uzębienia. Gryzaki są stworzone zwykle tak, by dziecko mogło je z łatwością utrzymać w niewielkiej rączce. Pomaga to dziecku w rozwoju mięśni dłoni i w procesach chwytania. Ponadto, wpływa to na rozluźnienie często zaciśniętej w pięść dłoni.