Źródła kofeiny i jej suplementacja

Źródła kofeiny i jej suplementacja

Na rynku dostępne są przeróżne suplementy dla sportowców, które mają mniejsze lub większe działanie na organizm. Wiele z nich przynosi pozytywne efekty, ale nie ma co spodziewać się po nich tego, że zastąpią treningi czy tez dobrze zbilansowaną dietę. Można jednak się nimi wspomóc w pewnych sytuacjach i czerpać z tego liczne korzyści. Przykładem jest suplementacja kofeiny.

Gdzie można znaleźć kofeinę?

Kofeina jak każdy pewnie dobrze wie, znajduje się w dużych ilościach w kawie, ale nie tylko. Najwięcej jest jej w szklance czarnej kawy bo aż do 120 mg. Dobrym źródłem jest też filiżanka kawy z ekspresu, gdzie znajduje się 115 mg kofeiny. Spore ilości znajdziemy w filiżance kawy rozpuszczalnej czy filtrowanej. Co ciekawe, puszka znanego napoju Cola także ma sporo kofeiny bo aż do 90 mg. Parzona herbata także ma sporo kofeiny – 65 mg. Nawet zielona herbata w torebkach – 46 mg. Jeśli chodzi o suplementy diety, to może znajdować się w nich różna dawka kofeiny, w zależności od producenta.

Co powinieneś wiedzieć o kofeinie?

Z kofeiną nie należy przesadzać, bo można uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego. Trzeba mieć też na uwadze to, że nie działa ona od razu a na efekty trzeba poczekać. Przyjmuje się, że na kilogram masy ciała przypada nie więcej niż 5 mg kofeiny. Tak więc jeśli ważymy 100 kg, nie powinniśmy spożywać więcej niż 500 mg kofeiny na raz. Nawet jeśli będziemy przyjmować kolejne suplementy diety z kofeiną i przekroczymy zalecaną dawkę, to na próżno jest spodziewać się tego, że uzyskamy jeszcze lepsze wyniki treningowe w postaci wzrostu wydajności wysiłkowej. Bardzo ważna jest nie tylko dawka kofeiny, ale to kiedy została przyjęta. Na najlepsze efekty można liczyć w przypadku przyjmowania suplementów z kofeiną na 45 minut przed treningiem, czyli przed treningiem mięśni. Dotyczy to zarówno treningów siłowych, jak i tych szybkościowych. Inaczej wygląda to przy wysiłku długotrwałym. Wówczas zaleca się spożyć kofeinę na kwadrans przed startem. Nie chcemy przecież przyczynić się do tego, aby jeszcze przed wysiłkiem fizycznym nasz organizm był częściowo odwodniony.

Źródła kofeiny i jej suplementacja
5 (100%) 1